Pielęgnacja skóry głowy

Naturalne kosmetyki do skóry głowy

Skóra Twojej głowy jest nadmiernie przesuszona i w związku z tym borykasz się z jej swędzeniem oraz łuszczeniem? A może wręcz przeciwnie – gruczoły łojowe w obrębie Twojego skalpu są nadaktywne, przez co Twoje włosy szybko się przetłuszczają, a na skórze pojawiają się nieestetyczne łuski? W obu powyższych przypadkach bardzo często obserwuje się również wypadanie i łamanie włosów, co związane jest z niedożywieniem i niedotlenieniem cebulek włosa. Część objawów wynikać może z takich schorzeń jak łuszczyca lub grzybica skóry głowy, ale w ogromnej części przypadków jest to wynik nieprawidłowej pielęgnacji skalpu.

Kiedy stosujemy preparaty, w których formule znajdują się składniki drażniące, uszkadzające komórki, „zalepiające” lub nadmiernie wysuszające, wtedy pojawiają się kłopoty nie tylko w obrębie naskórka, ale i włosów. Obecność SLS, SLES, silikonów czy siarczanów w kosmetykach do pielęgnacji włosów często zwiastuje takie konsekwencje.

Dlaczego warto sięgać po naturalne kosmetyki do pielęgnacji skóry głowy?

Preparaty organiczne pozyskiwane wprost z natury przywrócą naskórkowi prawidłowe pH, usuną z jego powierzchni złogi komórkowe oraz unormują pracę gruczołów łojowych. Odżywią również komórki naskórka, nawilżą i złagodzą wszelakie stany zapalne. Ponadto ich działanie jest długofalowe, skuteczne, ale niedrażniące!

Jakie kosmetyki do skóry głowy?

W pierwszej kolejności sięgamy oczywiście po naturalne szampony do włosów, które pozwolą w delikatny sposób oczyścić nie tylko skalp ale i łuskę włosa. Raz na tydzień warto wykonać również peeling skóry głowy, który poprawi jej ukrwienie oraz usunie martwe komórki naskórka. Tak przygotowana skóra jest gotowa na przyjęcie składników aktywnych, zawartych między innymi w hydrolatach. Te wody roślinne uzyskiwane w procesie destylacji ziół i kwiatów parą wodną (hydrodestylacji), mają niesamowite właściwości pielęgnacyjne. Są bardzo delikatne, zbliżone do naturalnego pH, a przy tym niezwykle skuteczne.

Typ skóry głowy, a dobór kosmetyku do jej pielęgnacji

Hydrolaty, znane również pod nazwą wody lub destylaty roślinne mają różne właściwości w zależności od ziół i kwiatów, z jakich są pozyskiwane. Wśród naszych propozycji znajdziesz te dedykowane skórom suchym, łupieżowym, przetłuszczającym się oraz zmagającym się z grzybicę lub łuszczycą.

Sucha skóra głowy

Preparaty do tego typu skóry powinny działać ochronnie, silnie nawilżającą oraz kojąco. Przesuszona skóra głowy swędzi i jest nieprzyjemnie napięta, dlatego należy ją uspokoić. Pojawia się również suchy łupież, czyli drobnopłatowe złuszczanie martwych komórek naskórka, dlatego należy przywrócić warstwie rogowej prawidłowy proces odnowy. Jak nawilżyć skórę głowy i przywrócić jej zdrowy wygląd? Po jej oczyszczeniu, na włosy i skalp nakładamy hydrolat z eukaliptusa.

Przetłuszczająca się skóra głowy

Nadmierna aktywność gruczołów łojowych jest idealną pożywką dla bakterii i grzybów. Dlatego na powierzchni skóry łojotokowej często obserwujemy wysięki oraz tłuste łuski, a włosy stają się suche i łamliwe. W takim przypadku warto zdecydować się na hydrolat lawendowy, który wyreguluje produkcję sebum, zadziała przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczno oraz antybakteryjnie. Ponadto złagodzi wszelakie podrażnienia oraz poprawi ukrwienie skóry, dzięki czemu cebulki włosa będą lepiej odżywione. Antyseptyczne działanie wykazuje również hydrolat rozmarynowy, który pozwoli na pozbycie się łupieżu i ograniczy nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy.

Wypadanie i łamliwość włosów

Tutaj ważna jest zarówno prawidłowa pielęgnacja włosów, jak i skóry głowy. Kiedy naskórek jest niedożywiony, cierpią na tym również włosy, które stają się przesuszone i matowe. W tym przypadku sprawdzi się hydrolat cyprysowy, który przywróci równowagę zarówno naskórkowi, jak i łusce włosa. Pukle staną się błyszczące, gładkie i łatwe w rozczesywaniu, a przy tym mniej łamliwe. Zauważysz również ich zminimalizowane wypadanie. W przypadku takich objawów warto zdecydować się także na maski do włosów, które nie tylko odżywią cebulki, ale i strukturę pojedynczego włosa.