Kosmetyki naturalne, organiczne, ekologiczne i bio – różnice

Podejmujesz decyzję o tym, że rezygnujesz z produktów naszpikowanych konserwantami i substancjami drażniącymi na rzecz preparatów naturalnych. Zaczynasz przeszukiwać drogeryjne alejki i sklepy internetowe w celu odnalezienia interesujących Cię kosmetyków. Twój entuzjazm słabnie jednak, kiedy okazuję się, że stajesz przed ścianą haseł - bio, zielone, organiczne, ekologiczne, naturalne. Co to właściwie oznacza? Czy są to synonimy czy może jedynie nazwy pokrewne? Czy etykiety z takimi zagadnieniami należy traktować poważnie czy może jest tu jakiś haczyk?

Jeżeli powyższe pytania nurtują i Ciebie, tym artykułem postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości.

Skąd nieścisłości w nomenklaturze?

Na starcie warto podkreślić, że nie wszystkie wyżej wspomniane terminy są tożsame. Skąd w związku z tym tyle nieporozumień na ich temat i dlaczego tak wiele osób używa ich zamiennie? Każde z tych sformułowań kojarzy się nam ze zdrowiem, składem przyjaznym dla naszego ciała i skóry, który jest pozbawiony szkodliwych substancji. To między innymi ze względu na podobne założenia, często miksujemy wszystkie spośród tych określeń. Błędy w dużej mierze wynikają również z niejednoznacznych tłumaczeń przekładanych z języka francuskiego oraz angielskiego. Wiele obcojęzycznych haseł ma kilka swoich odpowiedników w języku polskim, niekoniecznie dobrze definiujących dane zjawisko. Kolejnym powodem jest fakt, że część spośród producentów nadużywa pewnych określeń lub wykorzystuje je w niewłaściwym kontekście. To z kolei wiąże się z następnym punktem, czyli brakiem uregulowań prawnych dotyczących definicji kosmetyków organicznych oraz naturalnych. W związku z tą luką, skład oraz jakość preparatów kontrolują niezależne organizacje certyfikacyjne.

Jak nie dać się nabrać?

Pierwszym punktem jest oczywiście czytanie etykiet. To one zdradzają, co naprawdę kryje się w opakowaniu. Zdajemy sobie jednak sprawę, że to niezwykle czasochłonne i niełatwe zajęcie. Trzeba się bowiem rozeznać w temacie składów i wpływu poszczególnych substancji na nasze ciało. Dlatego też alternatywnym rozwiązaniem jest wybieranie renomowanych, sprawdzonych producentów posiadających wiarygodne atesty. W pewnym sensie to właśnie jednostki certyfikujące wykonują za nas zadanie zweryfikowania formuły kosmetyku. Swoje odznaczenia przyznają bowiem tym, którzy spełnią szereg założeń i wymagań dotyczących składów. Do najpopularniejszych europejskich organizacji przyznających kosmetyczne certyfikaty, należą:

 • Ecocert – przyznawany przez niezależne międzynarodowe stowarzyszenie, które swoją siedzibę ma we Francji;
 • ICEA – przyznawany przez włoski Instytut Certyfikacji Etyki Środowiskowej;
 • AIBA – przyznawany przez włoską placówkę;
 • BDIH – przyznawany przez niemiecką organizację BDIH;
 • Soil Association – przyznawany przez brytyjską niezależną organizację pozarządową;
 • Qualite France – przyznawane przez francuską placówkę certyfikującą, która należy do Bureau Veritas.
 • Bioforum – przyznawany przez belgijską placówkę;

*COSMOS to wspólnota, która zrzesza europejskie instytucje certyfikujące. To ona ujednolica standardy dotyczące zasad, pojęć i warunków związanych z kosmetykami naturalnymi.

A jakie warunki spełnić muszą preparaty, aby mogły być im przypisywane terminy z dzisiejszego wpisu?

Kosmetyki naturalne

To najszerzej rozumiana grupa produktów, spośród wszystkich wymienianych w artykule. Jak to rozumieć? Kosmetyki organiczne, ekologiczne i bio są jednocześnie preparatami naturalnymi, ale nie działa to w ten sam sposób w drugą stronę. W związku z tym produkty naturalne mogą, ale nie muszą być bio, organiczne czy ekologiczne.

Aby artykuł uznany został przez jednostkę certyfikującą za kosmetyk naturalny, powinien:

 • Zawierać minimum 95% składników pochodzenia naturalnego (oleje roślinne, substancje mineralne lub odzwierzęce);
 • Zawierać surowce pochodzące z odnawialnych źródeł;
 • Być pozbawiony GVO, czyli substancji pochodzących od zwierząt oraz roślin modyfikowanych genetycznie;
 • Być pozbawiony PEG (substancji etoksylowanych), parabenów, syntetycznych perfum, fenoksyetanolu, składników barwiących oraz nanocząsteczek;
 • Znajdować się w biodegradowalny opakowaniu, które nadaje się do recyklingu.

Preparaty oparte o te założenia znajdziesz między innymi w ofercie marki Avril czy Mydlarnia Cztery Szpaki.

Kosmetyki organiczne

W przypadku tej grupy kosmetyków stosuje się również określenie bio lub biodynamiczne. Na liście warunków, które musi spełnić preparat, aby uznawany był za produkt organiczny, znajdują się następujące punkty:

 • Kosmetyk musi spełniać wszystkie założenia dotyczące kosmetyków naturalnych;
 • Ponadto w preparacie organicznym musi znaleźć się minimum 95% surowców roślinnych;
 • 10 % spośród wszystkich składników zawartych w kosmetyku, powinno pochodzić z upraw ekologicznych.

  *W rolnictwie ekologicznym stosuje się nawozy naturalne oraz praktykuje naturalne sposoby walki z chorobami i szkodnikami roślin.

Kosmetyki ekologiczne

Te preparaty określane mianem przyjaznych środowisku, skrótowo opisywane są również jako eko lub eco. Aby produkt był faktycznie „Eco Friendly” liczy się coś więcej niż jego naturalny czy organiczny skład. Rośliny pozyskane do produkcji takich kosmetyków powinny pochodzić z upraw , które sprzyjają naturalnym cyklom, propagują równowagę ekologiczną i dbają o różnorodność biologiczną. Ekologiczne rolnictwo dotyczy także wykluczenia pewnych metod i substancji, a wśród nich syntetycznych nawozów, osadów ściekowych czy napromieniowywania. To nie koniec złotych zasad ratujących ziemię. Substancje niezbędne do produkcji kosmetyków nie powinny także przemierzać zbyt dalekiej drogi, aby ich transport nie wiązał się z oddawaniem do atmosfery szkodliwych gazów. Przykładem firmy, która postawiła na zasadę „0 km”, jest Biofficina Toscana. Do produkcji swoich preparatów wykorzystuje jedynie lokalne substraty, dzięki czemu realnie wpływa na ograniczenie emisji spalin. Jej produkty odnajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Z kolei ekologiczne środki czystości oferuje marka Balja, która sprzyja zarówno środowisku, jak i człowiekowi. Produkty tego producenta są biodegradowalne, a ich opakowania poddać można recyklingowi. Preparaty tego producenta także znalazły się w naszym asortymencie.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii