Jakie kosmetyki naturalne do cery tłustej – składy i pielęgnacja.
Ten rodzaj cery wymaga szczególnej pielęgnacji i obecności konkretnych składników odżywczych w recepturach kosmetyków. Gdy prawidłowo dbamy o skórę tłustą, możemy długo cieszyć się młodym, atrakcyjnym wyglądem i wolniejszym pojawianiem się zmarszczek. Spoisty naskórek oraz gruba bariera hydrolipidowa wpływają bowiem na wyraźne opóźnienie procesów starzenia.
Natomiast konsekwencją sięgania po niewłaściwe preparaty kosmetyczne, jest częstokroć błyszczenie się twarzy oraz pojawianie się na naszej skórze zmian trądzikowych, zgrubień, a w późniejszych fazach – także blizn.
Jak w takim razie pielęgnować ten rodzaj cery, aby osiągnąć pożądane rezultaty? Ponadto jakie składniki aktywne mają korzystny wpływ na normalizację gruczołów łojowych, a jakie wpływają na nasz naskórek niekorzystnie? Na te oraz inne pytania związane ze skórą tłustą, odpowiemy w tym artykule.
Charakterystyka cery tłustej
Skóra tłusta cechuje się wyraźną grubością, spoistością, szarożółtym odcieniem oraz widocznymi, rozszerzonymi porami. U osób o tej cerze dostrzec można również wyraźne błyszczenie, co jest konsekwencją wzmożonej pracy gruczołów łojowych, a tym samym nadprodukcją sebum (wydzieliny łojowej). W związku z powyższym, pojawiają się również zaskórniki zamknięte i otwarte, które są następstwem zaczopowania ujść gruczołów wydzielniczych.
Niewątpliwym plusem posiadania skóry o takiej charakterystyce jest natomiast fakt, że jest ona niezwykle odporna na czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, mróz czy twarda woda. Ponadto z reguły wolniej się starzeje, a w dojrzałym i podeszłym wieku jej posiadacze nie mają problemów z przesuszeniami, łuszczeniem i swędzeniem. O ile jednak ten rodzaj skóry z reguły dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne, o tyle nie najlepiej radzi sobie z bodźcami wewnętrznymi. Mowa przede wszystkim o napięciach, stresie oraz zaburzeniach układu trawiennego i hormonalnego. Cera tłusta buntuje się również, gdy sięgamy po nadmiernie drażniące i wysuszające kosmetyki. Takie preparaty, zamiast wyciszyć i łagodzić stany zapalne, wywołują niekorzystną reakcję obronną naszej skóry w postaci błyszczenia się i trądziku.
Naturalne kosmetyki do cery tłustej – pożądane składniki aktywne
Ter rodzaj skóry wymaga sięgania po preparaty, które wyregulują pracę gruczołów łojowych, przywrócą prawidłowe pH, złagodzą podrażnienia oraz stany zapalne. Ponadto nawilżą i zadbają o barierę hydrolipidową naskórka, a także poprawią ukrwienie epidermy. Powinny również dogłębnie oczyszczać, a następnie zwężać pory skórne. Takie działanie zapewnią nam naturalne kosmetyki przeznaczone do cer tłustych, trądzikowych i zanieczyszczonych.
Jednocześnie warto unikać preparatów, które nadmiernie wysuszają, podrażniają i alergizują. Wystrzegajmy się więc produktów z zawartością agresywnych detergentów - SLS, SLES, a także sztucznych barwników, zapachów i konserwantów. Niekorzystne dla wszystkich rodzajów cer, również tych tłustych, są także glikole polietylenowe (PEG) oraz glikole polipropylenowe (PPG).
W takim razie, jakie składniki aktywne zawarte w kosmetykach naturalnych pozwolą nam osiągnąć pożądane efekty, bez efektu wysuszania i podrażniania skóry?
- Rumianek – działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwbakteryjne, łagodzące stany zapalne i podrażnienia;
- Nagietek – regeneracja naskórka, szybsze gojenie trądziku i pomoc w walce z zaskórnikami;
- Arnika – wzmacnianie naczyń krwionośnych oraz właściwości dezynfekujące;
- Pokrzywa – dogłębne oczyszczenie i ściągnięcie porów skórnych oraz działanie antybakteryjne;
- Zielona herbata – działanie oczyszczające, ściągające, regenerujące;
- Kocanka – działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, regenerujące, łagodzące i kojące. Ponadto przyspiesza gojenie się stanów zapalnych;
- Bambusowy węgiel drzewny – działanie antybakteryjne, zrównoważenie pracy gruczołów łojowych, łagodzenie stanów zapalnych;
- Zielona glinka – absorpcja łoju i zanieczyszczeń skórnych oraz działanie antybakteryjne;
- Biała glinka – ściągnięcie porów skórnych, złagodzenie stanów zapalnych, poprawienie ukrwienia oraz oczyszczenie i regeneracja naskórka;
- Czerwona glinka – dogłębne oczyszczenie skóry i zwężenie porów, uszczelnianie naczyń krwionośnych i przyspieszenie gojenia się stanów zapalnych;
- Cynk – regulacja pracy gruczołów łojowych oraz działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i łagodzące podrażnienia;
- Miedź – regulacja wydzielania sebum, działanie matujące;
- Siarka – działanie przeciwbakteryjne, hamujące wydzielanie łoju;
- Alantoina – działanie łagodzące, wyciszające cerę oraz nawilżające;
- Aloes – przyspieszenie gojenia się stanów zapalnych, a także nawilżenie i wygładzenie skóry;
- Algi morskie – działanie przeciwzapalne, regulujące wydzielanie sebum, łagodzące podrażniania i stany zapalne.
Pielęgnacja cery tłustej z naturalnymi kosmetykami
Decydując się na preparaty z obecnością powyższych składników aktywnych, złagodzimy stany zapalne, ograniczymy błyszczenie się twarzy, poprawimy koloryt naszej cery oraz zwęzimy pory skórne. Jednak jak często oraz w jaki sposób stosować owe kosmetyki naturalne, aby osiągnąć najlepsze rezultaty? Wprowadźmy do codziennej pielęgnacji poniższe kroki.
Oczyszczenie i demakijaż cery tłustej
Pierwszym krokiem pielęgnacyjnym jest usunięcie resztek makijażu, sebum oraz zanieczyszczeń. W przypadku skóry tłustej polecane są przede wszystkim delikatne mydła, żele oraz pianki do mycia twarzy. Przykładem może być węglowe mydło 4 Szpaki lub oczyszczający mus do twarzy z malwą od Biofficina Tosca.
Ten zabieg wykonujemy codziennie - zarówno rano, jak i wieczorem.
Złuszczanie skóry tłustej
W przypadku grubych, spoistych cer tłustych (ale bez zmian trądzikowych), polecane są przede wszystkim peelingi ziarniste – zarówno te o średnich, jak i grubych ziarnach. Pozwolą one na złuszczenie martwych komórek naskórka oraz usunięcie złogów w obrębie ujść gruczołów łojowych. Dzięki temu w perspektywie czasu pozwoli to na znormalizowanie ilość wydzielanego sebum oraz ułatwienie wnikania składników aktywnych w głębsze warstwy epidermy. Produktem polecanym do cery tłustej jest np. peeling Red berry od Biofficina Toscana, w formule którego znajdziemy granulki z czarnych porzeczek i malin.
Do tego rodzaju skór polecane są także gąbki Konjac, które prócz właściwości złuszczających, wykazują również działanie odżywcze i pielęgnujące. Mowa m.in. o gąbce Konjac z bambusowym węglem drzewnym oraz gąbce Konjac z zieloną glinką.
Z kolei w przypadku cer tłustych z ropnymi wykwitami polecane są peelingi enzymatyczne. Kosmetyki te usuną martwe komórki naskórka w sposób chemiczny, a nie fizyczny. Rozpuszczą bowiem wiązania pomiędzy sąsiadującymi ze sobą jednostkami strukturalnymi, bez mechanicznego uszkadzania zmian.
Ten krok pielęgnacyjny warto wykonywać 1 lub 2 razy w tygodniu.
Tonizacja cery tłustej
Po użyciu żeli i peelingów do twarzy, nasza skóra zyskuje odczyn zasadowy. Naturalne pH naszej cery powinno być natomiast kwaśne i oscylować między 4,5 - 6, ponieważ taki stan pozwala walczyć z drobnoustrojami. Przywrócenie skórze prawidłowego pH jest więc niezwykle ważne i to szczególnie w przypadku cer tłustych i zanieczyszczonych. Zaburzenie tej równowagi doprowadzić może bowiem do nadmiernej produkcji sebum, a w konsekwencji pojawiania się zaskórników i ropnych wykwitów.
Sięgajmy więc rano oraz wieczorem po toniki i hydrolaty do twarzy, które przywrócą naskórkowi prawidłowy odczyn np. po ekologiczny hydrolat z lipy od Ministerstwa Dobrego Mydła.
Odżywienie skóry tłustej
W tym etapie kluczowe jest uzupełnienie naskórka o brakujące substancje i składniki aktywne. Do tego celu służą przede wszystkim sera do twarzy oraz maseczki do cery tłustej. Kosmetykiem naturalnym polecanym w tym kroku pielęgnacyjnym jest m.in. oczyszczające serum do twarzy Biofficina Toscana, maseczka z rumiankiem i glinką od Avril czy oczyszczająca maseczka do twarzy z glinki złotej.
Dogłębne odżywienie skóry z reguły polecane jest 1 lub 2x w tygodniu, jednak częstotliwość stosowania preparatów o takim działaniu, powinna być uzależniona od zaleceń producenta.
Nawilżenie skóry tłustej
Ten krok pielęgnacyjny jest szalenie istotny, a niestety bardzo często pomijany przez osoby z cerą tłustą. Właściciele takich skór częstokroć pomijają ten punkt, głównie z obawy przed nadmiernym błyszczeniem się naskórka i ewentualnym zatykaniem porów. Nic bardziej mylnego. Niezastosowanie kremu na dzień lub na noc sprawia, że nasza skóra broniąc się przed przesuszeniem, zaczyna produkować jeszcze większą ilość wydzieliny łojowej. Wtedy wpadamy w błędne koło pielęgnacyjne.
Z kolei prawidłowo dobrany krem do twarzy znormalizuje pracę gruczołów łojowych, ograniczy wydzielanie sebum, ale jednocześnie nawilży i zabezpieczy naskórek przed promieniowaniem UV.
Po kremy do twarzy sięgamy codziennie rano i wieczorem.
Na podstawie 0opinii naszych klientów
Twoja opinia może być pierwsza.